21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

Ser Stary Olęder

Ser stary Olęder, olender

Firma SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego produkuje i sprzedaje na rynek Polski i zagraniczny ser Stary Olęder. Nie wszyscy wiedzą, że pomysłodawca tego produktu – Pan Zbigniew Żurek jest potomkiem pierwszych osadników Olęderskich zamieszkujących Kolonie Nejdorf i Nejbrow (kilka kilometrów od Sławatycz). Po I wojnie światowej kolonie te zmieniły nazwę na Mościce Dolne i Górne na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego wizytującego Sławatycze w 1928 roku ( Egzotyczna Polska cz. II strona 136).

Odwiedzając naszą okolicę warto zaopatrzyć się w pamiątkę kulinarną (Biedronka) i przy okazji zgłębić historię Olędrów np. na stronie www.domachevo.com lub zwiedzić mini muzeum Antoniego Chorążego w Mościcach Dolnych.

Ser Stary Olęder

Olęderski ser długo dojrzewający, Ser stary olender

 

Stary Olęder jest serem szlachetnym, długodojrzewającym o charakterystycznym aromatycznym smaku, z wyczuwalnymi kryształkami powstałymi podczas co najmniej sześciomiesięcznego okresu dojrzewania. Stary Olęder to ser, który wymaga niezwykłej staranności przy produkcji i wielomiesięcznych zabiegów. Został uhonorowany Srebrnym Medalem na World Cheese Award 2007 w Londynie oraz Złotym Medalem na targach Prodexpo 2005 i World Food 2005 w Moskwie.
Jest wiele różnych opakowań tego sera, jednak praktycznie na każdym zobaczyć możemy przodków Pana Zbigniewa Żurka.

 

Od kilku lat potomkowie Olędrów regularnie odwiedzają gminę Sławatycze. W maju 2012 odbyła się ich kolejna sentymentalna  podróż  nad Bug. Podczas kilkudniowej wizyty Sigfried Ludwig z grupą znajomych wzięli udział w wycieczce po Bugu.

Sentymentalna podróż Olędrów do Sławatycz