21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

Kajakiem na trójstyk granic na Bugu Polska Ukraina Białoruś. Znak 001

Miejsce postojowe poniżej trójstyku - 700m poniżej obelisku Trójstyk granic na Bugu

Jak dotrzeć na trójstyk granic na Bugu?
P
omysł na wycieczkę dla turystów znad Jeziora Białego w Okunince.

Często zastanawiacie się jak dotrzeć do symbolicznego znaku granicznego – obelisku usytuowanego na trójstyku granic w okolicy miejscowości Orchówek w gminie Włodawa.  Najprościej dotrzeć tam drogą. Najpierw na skrzyżowaniu w Orchówku jedziemy prosto (jedziemy od Włodawy), a następnie nieutwardzoną drogą od dawnej garbarni – starym, czerwonym nadbużańskim szlakiem rowerowym do wiaty, przy której biegnie 100 metrowej długości ścieżka do obelisku . Dużo większą frajdę będziecie mieli jednak jeśli zdecydujecie się dopłynąć tam kajakiem szlakiem Poleskiej Doliny Bugu. W Polsce mamy 6 trójstyków, w tym jedyny na rzece i dlatego dla kolekcjonerów takich miejsc jest to szczególnie duża gratka 🙂

KONTAKT Placówka Straży Granicznej we Włodawie
– placówka odpowiedzialna za odcinek od znaku granicznego 1079 od 025

POLESKA DOLINA BUGU NA TRÓJSTYKU GRANIC – WSPÓŁRZĘDNE GPS NA MAPIE GOOGLE 51.510945, 23.616679

Trójstyk granic na wodzie - obelisk - znak graniczny na trójstyku granic

Pamiątkowy znak graniczny na trójstyku granic PL-BY-UA. Fot. www.malypodroznik.pl

Spływ granicznym Bugiem na trasie Sobibór – Orchówek trójstyk granic – Włodawa wodowskaz

Zawiesiliśmy spływy na tym odcinku rzeki

To krótki spływ kilkugodzinny, który sprawi, że nabierzecie apetyt na kajakową przygodę po Bugu.
Z grupą spotykamy się  w umówionym miejscu np. w Sobiborze. Po odprawie i zapoznaniu Was z zasadami obowiązującymi na granicznym Bugu, rozpoczynacie swoją kajakową wycieczkę, która trwać będzie ok 2-3h. Na tej trasie obsługujemy tylko grupy zorganizowane. Turystów indywidualnych zapraszamy na inny, bardzo malowniczy odcinek Bugu ze Sławatycz do Jabłecznej lub Kodnia.

Kajakiem na trójstyk granic PL-BY-UA
unikalna atrakcja turystyczna w gminie Włodawa.

Kajakiem na trójstyk granic na Bugu Polska Ukraina Białoruś. Słupek 001 Włodawa - Poleska Dolina Bugu

Znak 001

Aktywny wypoczynek na malowniczej rzece Bug

Między dzisiejszą Białorusią, a Ukrainą zbudowany został jeszcze przed II wojną światową Kanał Mościckiego, który w założeniach miał być bardzo ważną inwestycją II RP. Stało się jednak inaczej, o czym dowiedzieć się można z felietonu karpiowego.  Widać go także na filmiku z naszego spływu kajakowego.

Na trójstyku granic znajduje się stara przepompownia wody oraz wiata, przy której grupy organizujące sobie wielodniowe spływy robią biwak lub postój. W  razie niepogody można schować się tam przed deszczem. Przy niskim poziomie wody w tym miejscu wyciąganie kajaków może stwarzać drobne problemy.

Kajakiem do Włodawy płynie się  jeszcze 1-1,5h po drodze mijamy pozostałości po XIX wiecznym moście kolejowym. Przed wojną kursował tutaj pociąg relacji  Chełm – Brześć. Ostatnią stacją przed mostem po polskiej stronie była wtedy stacja Orchówek, a po drugiej stronie rzeki Bug stacja Włodawa (Влодава, Vlodava) we wsi Tomaszówka.

Po minięciu tego ciekawego miejsca, dalej płyniemy do Włodawy, a dokładnie do włodawskiego wodowskazu, o którym poczytać możecie na innej podstronie.  Jeśli zobaczycie znak graniczny 015 we Włodawie – będziecie mieli 100% pewność, że dotarliście na miejsce. Kilkugodzinna wycieczka po Bugu na trasie Sobibór – Włodawa dobiega końca i poz zrobieniu pamiątkowych zdjęć uczestnicy przechodzą do kolejnego punktu programu.

Słupek graniczny 015 przy włodawskim wodowskazie

Płyniemy do znaku granicznego 015 przy włodawskim wodowskazie.

Ciekawostka turystyczna –  trójstyk granic w gminie Włodawa

Nie wszyscy wiedzą, że na trójstyku granic znajduje się znak graniczny 001 rozpoczynający numerację znaków granicznych – słupków na wschodniej granicy Polski na granicy z Białorusią.