21-515 Sławatycze, Polska info@kajakowaprzygoda.pl +48606972793

Spływy Bugiem granicznym. Wypożyczalnia kajaków Sławatycze.

Sławatycze nad Bugiem w realizacji Łukasza Borkowskiego – Miasteczka

Sławatycze, miasteczka, Łukasz Borkowski, Marek Pomietło

W połowie sierpnia 2020 zawitała do naszej małej nadbużańskiej miejscowości ekipa programu „Miasteczka”. Korzystając z okazji zaproponowaliśmy prowadzącemu Łukaszowi Borkowskiemu  udział w spływie. Razem z kamerzystą bez wahania wskoczyli do kajaków i popłynęli do Jabłecznej. Efekty ich pracy można zobaczyć poniżej. W swoim filmie opowiadają o mało znanych atrakcjach gminy Sławatycze, ciekawej historii wielokulturowego pogranicza oraz o możliwości uprawiania turystyki kajakowej na Bugu. Cieszymy się, że taki program zaistniał w naszej lokalnej, lubelskiej telewizji TVP3, który w całości możecie zobaczyć na ich stronie. W wolnej chwili zapraszamy ponownie nad Bug.

Kulisy kręcenia programu miasteczka

Selfie z plenerowego planu „Miasteczka” na plaży w Mościcach Dolnych

Sławatycze z lotu ptaka, kościół i cerkiew

Widok na sławatycki kościół po lewej i cerkiew po prawej. Fot. Discover Lubelskie

Co warto zobaczyć w gminie Sławatycze?

 

Sławatycki krajobraz kulturowy ukształtowany został przez wielowyznaniową i  wielokulturową społeczność katolików, żydów, ewangelików i prawosławnych. Do dzisiaj  gminę w zgodzie zamieszkują katolicy i prawosławni, których świątynie stoją dokładnie naprzeciw siebie. Tutaj w Sławatyczach rozpoczynamy nasze „flagowe” spływy na rekomendowanym i – naszym zdaniem – najpiękniejszym odcinku Bugu do Jabłecznej. Pamiętajcie, że przyjeżdżając do nas na kajaki, możecie zostać na miejscu nieco dłużej i zobaczyć, poznać, ciekawe miejsca. My znamy je świetnie i z przyjemnością polecimy Wam najciekawsze atrakcje w okolicy.

Kamper, camper, Sławatycze nad Bugiem

Łąka w Sławatyczach nad Bugiem idealnie nadaje się do odpoczynku w kamperze. Fot. Kajakowa Przygoda

Atrakcje turystyczne gminy Sławatycze stanowią:

 

 • Murowany, neorenesansowy Kościół p.w. MB Różańcowej – zbudowany w latach 1913-19.  W  ołtarzu głównym znajduje się barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w., na zasuwie św. Michała, a w ołtarzu bocznym zobaczymy obraz Cudu św. Walentego z XVIII w. szkoły Szymona Czechowicza.
 • Cerkiew prawosławna pw. Wniebowstąpienia NMP, wzniesiona na przełomie XIX/XX w., w stylu bizantyjsko rosyjskim z sześcioma kopułami w kształcie cebuli, wewnątrz zobaczyć możemy ikony z XVIII w. oraz punickie feretrony.
 • Trzymetrowe figury sławatyckich Brodaczy.
 • Na elewacji apteki mural z Brodaczami.
 • Pozostałości cmentarza żydowskiego na ulicy Polnej
 • Prywatne muzeum olęderskie Antoniego Chorążego w Mościcach Dolnych
 • Prawosławny zespół klasztorny z XIX i XX wieku, na który składają się: cerkiew p.w. św. Onufrego, klasztor oraz dwie drewniane kaplice,
 • Pomnikowe dęby na nadbużańskich łąkach w Jabłecznej
 • Tajemniczy leśny krąg na Mucharyńcu
 • Spływy Bugiem prowadzone przez Kajakową Przygodę
 • Spływy katamaranem
 • Przez gminę biegnie ścieżka rowerowa Green Velo

Odpoczywaj na wsi – Sławatycze nad Bugiem zapraszają!