21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

Mucharyniec – tajemniczy leśny krąg w gminie Sławatycze

Leśny krąg, Tajemniczy Mucharyniec

Mucharyniec – miejsce w lesie owiane legendami na południe od Krzywowólki, Na zdjęciach satelitarnych widoczny jest tajemniczy leśny krąg, wokół którego znajdują się trzęsawiska pozbawione drzew. W porze deszczowej trudno się tam dostać, ze względu na grząski, podmokły teren, chaszcze i brak wyraźnej ścieżki. Generalnie miejsce  jest raczej unikane przez ludzi w przeciwieństwie do zwierząt, które czują się tam wręcz wyśmienicie – wszędzie zaobserwować można ich ślady bytności.

Wybierając się na Muszaryniec (druga nazwa tego miejsca) trzeba pamiętać o wysokich kaloszach i nawigacji gps, która ułatwi Wam powrót do miejsca startu. Zasięg telefoni komórkowej praktycznie tam nie istnieje. Wszystkim szukającym tajemniczości i dreszczyku emocji polecamy aktywny wypoczynek i leśną przygodę połączoną z eksploracją Mucharyńca.  Chętnym jesteśmy w stanie zorganizować wycieczkę z przewodnikiem.

Tajemniczy leśny krąg w Lubelskiem.

Mucharyniec – miejsce z dreszczykiem emocji.

 

Według opowieści najstarszych mieszkańców miała tam stać cerkiew, która zapadadła się pod ziemię. Mało kto odważa się zapuścić w to miejsce w pojedynkę. Trudno dostępne, z niesamowitą i dziwną atmosferą rodem z archiwum X.

Tajemniczy Mucharyniec, muszaryniec, leśny krąg

Widok z drona na leśny krąg. Kliknij zdjęcie, żeby zobaczyć film na FB

Powiadają, że złe licho potrafi poplątać w tym miejscu ścieżki i zwieźć na manowce. W związku z tym naprawdę nieliczni potrafią tam dotrzeć. Mucharyniec miał być także miejscem cudownego ukazania się Matki Bożej, która pozostawiła po tym objawieniu ślady swych stóp oraz odcisk różańca na kamieniach (kamienie zostały przeniesione z Mucharyńca i zobaczyć je można przy Kaplicy w Krzywowólce).

Do tego tajemniczego leśnego kręgu (w końcowym etapie) możecie dotrzeć trzema drogami:

  • przez środek lasu
  • przez miejscowość Sajówka (droga najdłuższa, nie polecamy jej w deszczowe dni)
  • przy wschodniej ścianie lasu i następnie leśną ścieżką na zachód (ok. 1,5km)

Wszystkie wymienione trasy kończą się jednak kilkaset metrów od Mucharyńca, dlatego warto wcześniej przeanalizować mapę google: https://goo.gl/maps/7wrJEPTtbrhq4kQf8

Mucharyniec, tajemniczy krąg, mysterious circle

Piżmak, zwierzęce odchody, leśny krąg, bajorko