21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

Biurko Kraszewskiego w Romanowie, atrakcja turystyczna Lubelskie

Gdzie spędzić weekend niedaleko Lublina?
Zwiedzaj i odpoczywaj nad Bugiem!

Mamy propozycję na urozmaicenie sobie czasu dla kajakarzy płynących Bugiem oraz rowerzystów jadących szlakiem Green Velo. W niedalekiej odległości od Włodawy (29km), Sławatycz (16km) lub Hanny (10km) znajduje się dworek w Romanowie, gdzie przed laty żył
i tworzył Józef Ignacy Kraszewski. Aktualnie jest tam muzeum z ekspozycją stałą prezentującą dzieje życia i twórczości znanego pisarza. Pokazuje ono wszechstronnie autora „Starej baśni”,
z uwzględnieniem jego dokonań w dziedzinie literatury, muzyki, malarstwa, historii, archeologii i kolekcjonerstwa.

Kraszewski na ławaczce w parku w Romanowie,

Od kilkunastu lat w muzeum odtwarzane są wnętrza dworskie. Ekspozycja jest bardzo ciekawa
i z pewnością godna zobaczenia. Więcej na temat historii tego miejsca dowiecie się ze strony http://www.muzeumkraszewskiego.pl/ lub odwiedzając je osobiście.

Uważamy, że bardzo fajnym pomysłem jest wybranie się do Romanowa rowerami, które można wypożyczyć w Sławatyczach z niezbędnymi akcesoriami piknikowymi. Po drodze warto zatrzymać się w Hannie, gdzie znajduje się zrewitalizowane centrum religijno zabytkowe, z informacją turystyczną, wiejską galerią, mini muzeum oraz drewnianym kościółem z XVII w.,  który jest największą atrakcją turystyczną odnowionego centrum wsi.

Noc Muzeów na Lubelszczyźnie
– pomysł na weekend w Lubelskim!

 

Warto zaplanować sobie pobyt nad Bugiem w czasie kiedy w muzeum organizowana jest Noc Muzeów. Wydłużone działanie obiektu, dodatkowe atrakcje, prelekcje i zwiedzanie można połączyć z aktywnym weekendem na kajakach lub rowerach.
Przed zwiedzaniem można popłynąć sobie kajakiem ze Sławatycz do Jabłecznej, a wieczorem zwiedzić Romanów dojeżdżająć do niego np. rowerem.

majówka w kajaku, majówka na Polesiu, kajaki majówka, widok na Bug - spływ kajakowy

Kierunek Lubelskie! Twoja kolejna destynacja turystyczna 🙂