21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

Podziemia kredowe w Chełmie – spotkanie z Duchem Bieluchem

Duch Bieluch, Podziemia Kredowe w Chełmie

Zwiedziliście już pół Europy, byliście w Afryce i w Azji ale podziemi kredowych w Chełmie na 99% jeszcze nie widzieliście. Jedna z najfajniejszych atrakcji turystycznych w Polsce jest
na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko przyjechać do Chełma na ulicę Lubelską 55a
i o wyznaczonej godzinie wejść z przewodnikiem do unikalnych na skalę europejską labiryntów – pozostałości średniowiecznej kopalni kredy. Przez setki lat pozyskiwaniem kredy zajmowali się mieszkańcy, którzy drążąc tunele pod swoimi domostwami stworzyli wielopoziomową sieć labiryntów.
Na przestrzeni wieków samowola mieszkańców przyczyniła się do wielu katastrof  – doszło do wielu zapadnięć ulic i domów.

Podziemia kredowe w Chełmie

Podziemia kredowe w Chełmie
– przygoda w kredowym labiryncie

Aktualnie udostępniona jest trasa turystyczna, która przebiega pod ścisłym centrum Chełma.
W trakcie godzinnej wędrówki dreszczyku emocji dostarcza spotkanie z Duchem Bieluchem.
Ci z problemami sercowymi zdecydowanie powinni zostać na powierzchni 😉 – gdyż jest to atrakcja dla ludzi o mocnych nerwach 😉

Dla naszych zorganizowanych grup kajakarzy proponujemy zwiedzanie chełmskich zabytków, łącznie z podziemiami z przewodnikiem  jako przerywnik w trakcie wielodniowego spływu kajakowego. Jest to kolejny pomysł na spędzenie czasu np. kiedy pogoda nie dopisuje nad rzeką lub jest wręcz odwrotnie – upał doskwiera niemiłosiernie. W korytarzach przez cały rok panuje stała temperatura 9 stopni  – w gorące dni podziemia dostarczają przyjemnego chłodu.

Szczegółowy program takiej wycieczki, którą połączyć można jeszcze ze zwiedzaniem Włodawy oraz wizytą w byłym obozie zagłady w Sobiborze uzgadniamy z zainteresowanymi grupami indywidualnie. 

Plan podziemi w Chełmie

Podziemia kredowe w Chełmie – plan 2km trasy

Dodatkowe informacje o zabytkowej kopalni kredy : https://podziemiakredowe.com.pl/

O Chełmskich Podziemiach Kredowych jako unikalnym zabytku górnictwa kredy wspomina
w swojej książce nasz kolega Józef Tworek. W jej opracowaniu wykorzystał on praktycznie całą literaturę przedmiotu z zakresu archeologii, historii, geografii, ale także geologii, górnictwa, budownictwa podziemnego i dziedzin pokrewnych. Książka dostępna jest bardzo często na Allegro.

 

Chełmskie Podziemia Kredowe, Józek Tworek

Podziemia kredowe w Chełmie w opracowaniu  Józefa Tworka