Rzeka Bug na pełnym malowniczych widoków odcinku ze Sławatycz do Jabłecznej jest moją ulubioną trasą spływów kajakowych. Polecam ją szczególnie początkującym, gdyż Bug w tym miejscu nie jest ani za szeroki, ani za wąski, z odpowiednim nurtem. Podczas spływu tym odcinkiem kajakarze mają możliwość podziwiania pięknej, dzikiej nadbużańskiej przyrody.
W maju i czerwcu zaobserwować można wzmożoną aktywność ptaków zarówno tych pospolitych, jak i rzadko występujących w Polsce. Ornitolodzy i pasjonaci obserwowania ptactwa (bird watching) będą się tutaj czuli wniebowzięci.
Płynąc Bugiem mija się kilka piaszczystych plaż. Pojawiają się one i znikają w zależności od poziomu wody, dlatego planując biwak proponuję wybrać tę w okolicy Mościc Dolnych. Jest ona na tyle duża, że praktycznie zawsze jej część jest odsłonięta i niezależnie od poziomu wody zmieści się na niej spora grupa kajakarzy.
Spływ kajakowy Sławatycze – Jabłeczna trwa 2,5h
Rodzice z dziećmi również będą zadowoleni z tego odcinka. Rzeka jest tu kręta, ciekawa i stosunkowo płytka (bywają miesiące, że głębokość rzeki wynosi w wielu miejscach 30-50cm). Po drodze mijamy lasy, łąki, wzniesienia i kilka wspomnianych wcześniej piaszczystych łach. Płynąc z dziećmi zawsze należy być czujnym i wypatrywać powalonych przez bobry drzew. Starajmy się unikać wpływania na zwalone drzewa, gdyż bardzo często niedoświadczony kajakarz może w takiej sytuacji wywrócić kajak. Na szczęście takie miejsca występują sporadycznie i nigdy nie zdarzało się, żeby drzewa blokowały całą szerokość rzeki.
Na spływ kajakowy Sławatycze – Jabłeczna warto zabrać ze sobą zabawki (wiaderko, łopatkę itp) dla dzieci. Piaszczyste, czyste plaże z pewnością przypadną do gustu naszym milusińskim, dla których spływ mógłby się kończyć w takim miejscu.
Plaża nad Bugiem.
Zabawy na świeżym powietrzu mogą zaostrzyć apetyt. Zaopatrzeni w prowiant możemy szybko zaspokoić głód, a jeśli mamy odpowiedni sprzęt, możemy przygotować sobie posiłek na plaży. W zależności od liczby płynących możemy ugotować albo kociołek zupy albo np. usmażyć jajecznicę. Na spływie wyśmienicie smakuje świeżo zaparzona kawa lub dzika mięta. Z pewnością na długo pozostanie Wam w pamięci smak i aromat tych wypitych w otoczeniu przyrody, z dala od miejskiego zgiełku napojów.
Po odpoczynku czas ruszyć w dalszą drogę. Z plaży w Mościcach Dolnych do klasztoru w Jabłecznej pozostaje godzina wolnego płynięcia. Rzeka wije się tutaj wśród łąk i wierzbowych zarośli. Pamiętajmy, że granica państwa jest na środku nurtu rzeki i dlatego wszelkie wyspy mijajmy lewą stroną. Przekraczanie granicy jest bowiem zabronione i grozi mandatem.
Malownicza rzeka Bug.
Dopływając do Jabłecznej najpierw po prawej stronie rzeki miniemy wysokie, porośnięte drzewami, pagórki. Wkrótce po lewej stronie ukaże nam się kaplica św. Ducha. Pomiędzy słupkiem granicznym 076, a tablicą informacyjną szukamy dogodnego wyjścia (zmienia się ono w zależności od poziomu wody) i kończymy naszą 12 kilometrową wędrówkę kajakową. Jest to wg. nas najciekawszy odcinek Bugu, który można poznać w ciągu tak krótkiej 2,5h wycieczki.
Z tego miejsca do klasztoru mamy ok. 500 m piechotą. Monaster św. Onufrego jest miejscem kultu wyznawców prawosławia, które polecamy zwiedzić niezależnie od wyznawanych poglądów religijnych. Na nadbużańskiej mapie atrakcji turystycznych jest bowiem niekwestionowaną perełką. W sezonie letnim proponujemy zwiedzenie obiektów sakralnych z przewodnikiem.
W 2012 roku kręcony był u nas odcinek programu „Nie ma jak Polska”. Powyżej można zobaczyć i posłuchać wrażeń redaktora Macieja Orłosia, który wypożyczył od nas kajak, zwiedził Jabłeczną i popłynął do Kodnia (następny wpis poświęcimy tym, którzy będą chcieli popłynąć tak jak on i przeznaczą 6-7h na kajakową wędrówkę do Kodnia).
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w spływach zorganizowanych z ratownikiem i instruktorem kajakarstwa, którzy dopilnują i doradzą, jak bezpiecznie odbyć spływ. Pływamy o dowolnej porze roku, w zależności od pogody.
W maju i czerwcu proponujemy spływ kajakowy o poranku. Piękny wschód słońca, spływ kajakiem po Bugu jest idealny dla obserwatorów przyrody, miłośników małej czarnej na plaży i jajecznicy w plenerze.
Zbiórka uczestników o 5 rano koło tablicy informacyjnej. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc.
Trasa kajakowa ze Sławatycz do Kodnia przez Jabłeczną została zgłoszona do konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny województwa Lubelskiego 2012 i zarówno wyborem kapituły konkursowej jak i w głosowaniu internautów zajęła II miejsce.