Jak dotrzeć na trójstyk granic na Bugu?
Pomysł na wycieczkę dla turystów znad Jeziora Białego w Okunince.
Często zastanawiacie się jak dotrzeć do symbolicznego znaku granicznego – obelisku usytuowanego na trójstyku granic w okolicy miejscowości Orchówek w gminie Włodawa. Najprościej dotrzeć tam drogą. Najpierw na skrzyżowaniu w Orchówku jedziemy prosto (jedziemy od Włodawy), a następnie nieutwardzoną drogą od dawnej garbarni – starym, czerwonym nadbużańskim szlakiem rowerowym do wiaty, przy której biegnie 100 metrowej długości ścieżka do obelisku . Dużo większą frajdę będziecie mieli jednak jeśli zdecydujecie się dopłynąć tam kajakiem szlakiem Poleskiej Doliny Bugu. W Polsce mamy 6 trójstyków, w tym jedyny na rzece i dlatego dla kolekcjonerów takich miejsc jest to szczególnie duża gratka 🙂
KONTAKT Placówka Straży Granicznej we Włodawie
– placówka odpowiedzialna za odcinek od znaku granicznego 1079 od 025
POLESKA DOLINA BUGU NA TRÓJSTYKU GRANIC – WSPÓŁRZĘDNE GPS NA MAPIE GOOGLE 51.510945, 23.616679
Spływ granicznym Bugiem na trasie Sobibór – Orchówek trójstyk granic – Włodawa wodowskaz
To krótki spływ kilkugodzinny, który sprawi, że nabierzecie apetyt na kajakową przygodę po Bugu.
Z grupą spotykamy się w umówionym miejscu np. w Sobiborze. Po odprawie i zapoznaniu Was z zasadami obowiązującymi na granicznym Bugu, rozpoczynacie swoją kajakową wycieczkę, która trwać będzie ok 2-3h. Na tej trasie obsługujemy tylko grupy zorganizowane. Turystów indywidualnych zapraszamy na inny, bardzo malowniczy odcinek Bugu ze Sławatycz do Jabłecznej lub Kodnia.
Kajakiem na trójstyk granic PL-BY-UA
unikalna atrakcja turystyczna w gminie Włodawa.
Aktywny wypoczynek na malowniczej rzece Bug
Między dzisiejszą Białorusią, a Ukrainą zbudowany został jeszcze przed II wojną światową Kanał Mościckiego, który w założeniach miał być bardzo ważną inwestycją II RP. Stało się jednak inaczej, o czym dowiedzieć się można z felietonu karpiowego. Widać go także na filmiku z naszego spływu kajakowego.
Na trójstyku granic znajduje się stara przepompownia wody oraz wiata, przy której grupy organizujące sobie wielodniowe spływy robią biwak lub postój. W razie niepogody można schować się tam przed deszczem. Przy niskim poziomie wody w tym miejscu wyciąganie kajaków może stwarzać drobne problemy.
Kajakiem do Włodawy płynie się jeszcze 1-1,5h po drodze mijamy pozostałości po XIX wiecznym moście kolejowym. Przed wojną kursował tutaj pociąg relacji Chełm – Brześć. Ostatnią stacją przed mostem po polskiej stronie była wtedy stacja Orchówek, a po drugiej stronie rzeki Bug stacja Włodawa (Влодава, Vlodava) we wsi Tomaszówka.
Po minięciu tego ciekawego miejsca, dalej płyniemy do Włodawy, a dokładnie do włodawskiego wodowskazu, o którym poczytać możecie na innej podstronie. Jeśli zobaczycie znak graniczny 015 we Włodawie – będziecie mieli 100% pewność, że dotarliście na miejsce. Kilkugodzinna wycieczka po Bugu na trasie Sobibór – Włodawa dobiega końca i poz zrobieniu pamiątkowych zdjęć uczestnicy przechodzą do kolejnego punktu programu.
Ciekawostka turystyczna – trójstyk granic w gminie Włodawa
Nie wszyscy wiedzą, że na trójstyku granic znajduje się znak graniczny 001 rozpoczynający numerację znaków granicznych – słupków na wschodniej granicy Polski na granicy z Białorusią.