21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu – podstawowe informacje

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu, znak graniczny 027, Różanka, kajaki Różanka, spływ Bugiem, kajakowa przygoda,

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu rozpoczyna się w miejscowości Świerże. Dogodne miejsce do rozpoczęcia swojej wielodniowej kajakowej przygody jest na końcu parku niedaleko starego młyna lub w centrum wsi. Bardzo szybko granicznym Bugiem dopłyniemy do Hniszowa, słynącego m. in. z okazałych rozmiarów pomnika przyrody. Dąb Bolko, bo o nim mowa znajduje się około 1,5km od koryta rzeki Bug.

Dąb Bolko z Hniszowa - kajaki nad Bugiem na szlaku Poleska Dolina Bugu

Dąb Bolko z Hniszowa – aktywny wypoczynek na szlaku Poleskiej Doliny Bugu.

Płynąc dalej mijamy miejscowości Siedliszcze i Wolę Uhruską, z której też bardzo często rozpoczynamy spływy mające zakończyć w Sławatyczach. Kolejną wioską na szlaku Poleskiej Doliny Bugu jest Zbereże, gdzie od kilku już lat w sierpniu organizowane są Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Podczas tego wydarzenia rozkładany jest  pontonowy most, którym po odprawie paszportowo – celnej można udać się na Ukrainę i zwiedzić Szacki Park Narodowy oraz krasowe jezioro Świtaź. Wróćmy jednak do naszego szlaku kajakowego w Dolinie Bugu, który jest przyrodniczo bardzo atrakcyjnym i malowniczym odcinkiem rzeki, miejscami z bardzo wysokimi urwistymi brzegami. Trzeba pamiętać, że w tych okolicach rzeka może nie być spławna, ze względu na zwalone drzewa na odcinku nawet 100m. Przedarcie się przez te zwałki może być bardzo karkołomne. Ze Zbereża płyniemy do Sobibóru, po minięciu którego kolejną atrakcją turystyczną jest sławny Trójstyk granic. W miejscu tym stykają się granice Polski, Ukrainy i Białorusi.

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu – na tróstyku granic PL – BY – UA

Trójsyk granic Włodawa - Poleska Dolina Bugu - słupek graniczny 001

Znak graniczny 001

W bliskiej odległości od naszego pamiątkowego znaku znajduje się stara przepompownia wody, przy której możemy zrobić sobie przerwę.  W razie deszczu można schronić się w altance. Obok znajduje się znak graniczny 001 rozpoczynający numerację znaków (potocznie słupków)  wokół granic Polski.

Kolejną atrakcją turystyczną są ślady po moście kolejowym z XIX wieku. Przed wojną kursował tutaj pociąg na trasie  Chełm – Brześć. Ostatnią stacją przed mostem po polskiej stronie była stacja Orchówek, a po drugiej stronie rzeki Bug stacja Влодава (Vlodava, Włodawa) we wsi Tomaszówka.

Kolejny przystanek podczas wielodniowego spływu kajakowego rekomendujemy zrobić przy słynnym z codziennych komunikatów włodawskim wodowskazie „stan wody na Bugu we Włodawie …”. Więcej o tym miejscu pisaliśmy już kilka lat temu na dedykowanej podstronie.

ZOBACZ: KAJAKIEM NA TRÓJSTYK GRANIC NA SZLAKU POLESKIEJ DOLINY BUGU

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu - włodawski wodowskaz

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu – kajakiem na włodawski wodowskaz do znaku (słupka) granicznego 015

Warto pamiętać, że we Włodawie organizowany  jest co roku „Festiwal Trzech Kultur” . Wydarzenie to można połączyć ze spływem kajakowym kończącym sezon kajakowy. Kajakiem po Bugu z  Włodawy możemy dopłynąć do kolejnej słynnej miejscowości Różanka, w której kiedyś mieścił się przepiękny pałac Zamoyskich.  Koniec odcinka znajduje się przy słupku nr 027

Różanka - słupek graniczny 027 - w tle altanka nad Bugiem

Różanka – znak graniczny 027 – w tle altanka i kajaki nad Bugiem – miejsce biwakowania

 

Ruiny posiadłości Zamoyskich w Różance

Ruiny posiadłości Zamoyskich w Różance

Z Różanki organizujemy najczęściej jednodniowe spływy kajakowe do Sławatycz, po drodze mijając Kuzawkę, która umownie kończy 110km szlak kajakowy Poleskiej  Dolina Bugu. Weekendowe spływy kajakowe Bugiem zaczynamy również w tym samym miejscu w Różance. Korzystamy wtedy z  trasy kajakowej oznakowanej w ramach innego projektu tzw. szlak kajakowy BUG – KRZNA. Turyści uwielbiają pływać tym odcinkiem ze względu na malownicze nadbużańskie scenerie, dziką przyrodę, wielokulturowe osady wiejskie oraz tylko na trasie ze Sławatycz do Jabłecznej mają okazję przepłynąć pod mostem granicznym łączącym Sławatycze  i białoruskie Domaczewo. Nie ma takiego miejsca  (mostu) na całej granicy polsko – białoruskiej, pod którym można przepłynąć kajakiem – co czyni spływy jeszcze bardziej atrakcyjnymi!

Most graniczny Sławatycze - Domachevo

Widok na most graniczny Sławatycze – Domachevo

kajaki Różanka, spływ Bugiem, impreza integracyjna, kajakowa przygoda

Spływ kajakowy na trasie z Orchówka do Różanki z grupą młodzieży z Adamowa. # kajaki Różanka

 

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu
– pomysły na spływy szkolne  w powiecie włodawskim.