21-515 Sławatycze, Polska info@kajakowaprzygoda.pl +48606972793

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu rozpoczyna się w miejscowości Świerże. Dogodne miejsce do rozpoczęcia swojej wielodniowej kajakowej przygody jest na końcu parku niedaleko starego młyna lub w centrum wsi. Bardzo szybko dopłyniemy do Hniszowa, słynącego m. in. z pomnika przyrody okazałych rozmiarów. Dąb Bolko, bo o nim mowa znajduje się około 1,5km od koryta rzeki Bug. Płynąc dalej mijamy miejscowości Siedliszcze i Wolę Uhruską, z której też bardzo często rozpoczynamy spływy mające zakończyć w Sławatyczach. Kolejną wioską na szlaku Poleskiej Doliny Bugu jest Zbereże, gdzie od kilku już lat w sierpniu organizowane są Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Podczas tego wydarzenia rozkładany jest  pontonowy most, którym po odprawie paszportowo – celnej można udać się na Ukrainę i zwiedzić Szacki Park Narodowy oraz krasowe jezioro Świtaź. Wróćmy jednak do naszego szlaku kajakowego w Dolinie Bugu, który jest przyrodniczo bardzo atrakcyjnym i malowniczym odcinkiem rzeki, miejscami z bardzo wysokimi urwistymi brzegami. Trzeba pamiętać, że w tych okolicach rzeka może nie być spławna, ze względu na zwalone drzewa na odcinku nawet 100m. Przedarcie się przez te zwałki może być bardzo karkołomne. Radzimy zadzwonić do Straży Granicznej w Woli Uhruskiej lub Zbereżu i dowiedzieć się jaka sytuacja w danym sezonie. Ze Zbereża płyniemy do Sobibóru, po minięciu którego kolejną atrakcją turystyczną jest sławny „Trójstyk granic”. W miejscu tym stykają się granice Polski, Ukrainy i Białorusi.

Trósyk granic Włodawa - Poleska Dolina Bugu

W bliskiej odległości od naszego pamiątkowego znaku znajduje się stara przepompownia wody, przy której możemy zrobić sobie przerwę.  W razie deszczu można schronić się w altance. Obok znajduje się słupek graniczny 001 rozpoczynający numerację słupków  wokół granic Polski.

Kolejną atrakcją turystyczną są ślady po moście kolejowym z XIX wieku. Przed wojną kursował tutaj pociąg na trasie  Chełm – Brześć. Ostatnią stacją przed mostem po polskiej stronie była stacja Orchówek, a po drugiej stronie rzeki Bug stacja Влодава (Vlodava, Włodawa) we wsi Tomaszówka.

Kolejny przystanek podczas wielodniowego spływu kajakowego rekomendujemy zrobić przy słynnym z codziennych komunikatów „o stanie wody na Bugu” wodowskazie we Włodawie. Więcej o tym miejscu pisaliśmy już kilka lat temu na dedykowanej podstronie. Warto pamiętać, że we Włodawie organizowany  jest co roku „Festiwal Trzech Kultur” . Wydarzenie to można połączyć ze spływem kajakowym kończącym sezon kajakowy. Kajakiem po Bugu z  Włodawy możemy dopłynąć do kolejnej słynnej miejscowości Różanka, w której kiedyś mieścił się przepiękny pałac Zamoyskich.
Ruiny posiadłości Zamoyskich w Różance
Z Różanki organizujemy często jednodniowe spływy kajakowe do Kuzawki, która umownie kończy szlak kajakowy Poleskiej  Dolina Bugu liczący 110km.

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu

Szlak kajakowy Poleska Dolina Bugu

[Głosów:1    Średnia:5/5]