Jeśli szukacie szczegółowych informacji dotyczących szlaku kajakowego Bug – Krzna to idealnie trafiliście, ponieważ współtworzyliśmy ten szlak wspólnie z BLGD oraz partnerami z projektu Boot2Lubelskie. Jesteśmy do tej pory JEDYNYM organizatorem spływów po wszystkich odcinkach rzeki Krzny i Bugu. Podczas opracowywania szlaku wskazywaliśmy miejsca usytuowania tablic, tworzyliśmy treści oraz udostępnialiśmy zdjęcia, które na tych tablicach się znajdują. W ramach projektu odbyliśmy liczne wizyty studyjne do Belgii, gdzie podglądaliśmy naszych partnerów w jaki sposób oni wyznaczają swoje szlaki turystyczne, następnie współorganizowaliśmy międzynarodową konferencję w Kodniu oraz współorganizowaliśmy oficjalne, huczne otwarcie szlaku w Sławatyczach. W 2011 roku szlak zdobył prestiżowe I miejsce w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce. Wspólnie z BLGD byliśmy wtedy w Poznaniu i świętowaliśmy wygraną. O tym wydarzeniu przeczytać możecie na naszej stronie.
Zapraszamy na spływy kajakowe po Krznie i Bugu zarówno na spływy jednodniowe jak i wielodniowe przygody w kajaku. Szlak Bug Krzna w powiecie bialskim W CAŁOŚCI poznacie tylko z naszą wypożyczalnią kajaków ze Sławatycz. Zapraszamy do kontaktu.
Szlak kajakowy Bug – Krzna obejmuje 150-kilometrowy odcinek rzek w powiecie bialskim, oznakowany został w ramach polsko – flandryjskiego projektu Boot2Lubelskie. Wyznaczony został w oparciu o najatrakcyjniejsze walory przyrodnicze i kulturowe północnej Lubelszczyzny a oficjalna inauguracja odbyła się 24 czerwca 2011 w Sławatyczach.
Może być wykorzystywany do organizacji spływów wielodniowych bądź ofert łączonych z turystyką konną, rowerową i szeroko rozumianą edukacją kulturową. W przypadku wizyt krótkookresowych rekomendowane są 2 najważniejsze trasy:
Spływ Bugiem – odcinek wielokulturowy: Sławatycze – Jabłeczna – Kodeń
Spływ Krzną – odcinek zapomniane rzemiosła: Porosiuki – Biała Podlaska – Malowa Góra – Neple
Spływ Bugiem (jednodniowy) umożliwia podziwianie nieujarzmionej nadbużańskiej przyrody oraz zwiedzanie najważniejszych sanktuariów kultur żyjących od wieków na tych terenach. Odwiedzić warto cerkiew prawosławną i kościół katolicki w Sławatyczach, monastyr prawosławny w Jabłecznej, sanktuarium i ogrody różane w Kodniu oraz cerkiew unicką w Kostomłotach.
Spływ Krzną (dwudniowy) oprócz podziwiania walorów przyrodniczych, oferuje możliwość poznania większości ginących zawodów i dawnych rzemiosł występujących na tych terenach. Produkt pod tym kątem opiera się na możliwości udziału w warsztatach i zajęciach w pracowniach ginących zawodów usytuowanych wokół Białej Podlaskiej (Hrud, Woroniec, Sitnik) oraz udziale w warsztatach artystycznych w Galerii Wiejskiej – Husinka lub ECKiW w Roskoszy
Szlak oznakowany jest widocznymi z wody i z lądu tablicami.
Oficjalnego otwarcia szlaku dokonali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Prowincji Flandrii Zachodniej, Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania i lokalnych władz. W uroczystościach udział wzięli również: Konsul Republiki Białorusi w Polsce, Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego, Dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, przedstawiciele Straży Granicznej ze Sławatycz, goście z Belgii oraz burmistrzowie i wójtowie nadbużańskich gmin. Inauguracja rozpoczęła się od występu 2 zespołów wokalnych prezentujących pieśni wielokulturowego pogranicza. Następnie uczestnicy imprezy przeszli nad Bug, gdzie w atmosferze pikniku, dokonano uroczystego odsłonięcia pierwszej tablicy wyznaczającej szlak kajakowy. Akcentem wielokulturowym było ekumeniczne błogosławieństwo, udzielone kajakarzom przez duchownych katolickich i prawosławnych, a także wieczorne koncerty uświetniające kiermasz regionalny w Lisznej, w wykonaniu Wannes Capelle z Flandrii Zachodniej i pochodzącego z Rosji – Borysa Somerschafa.
Po części oficjalnej wszyscy zainteresowani mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowym spływie kajakowym lub podróży specjalnym katamaranem. Spływy realizowane były na odcinku Sławatycze –Jabłeczna – Szostaki – Kodeń przez cały czerwcowy weekend.
Po części oficjalnej wszyscy zainteresowani mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowym spływie kajakowym lub podróży specjalnym katamaranem. Spływy realizowane były na odcinku Sławatycze –Jabłeczna – Szostaki – Kodeń przez cały czerwcowy weekend.
Projekt Boot2Lubelskie
Inauguracja szlaku kajakowego była zwieńczeniem projektu „Boot2Lubelskie” realizowanego od 1 stycznia 2010 przez: Samorząd Województwa Lubelskiego, Prowincję Flandrii Zachodniej, Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania, Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Brukseli, Stowarzyszenie „De Boot” oraz Stowarzyszenie Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „Dom Europy”. Celem projektu było stymulowanie rozwoju turystyki na terenach nadbużańskich, a także międzynarodowa wymiana doświadczeń i wiedzy w zakresie sposobów organizacji usług turystycznych na terenach wiejskich.
Wręczenie nagród i certyfikatów POT w Poznaniu 2011r.
Podmiot zarządzający:
ul. Sapieżyńska 2/15, 21-500 Biała Podlaska
Tel. 83 343 39 97
Szlak kajakowy Bug Krzna – slajdy przygotowane przez LROT do konkursu POT