21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

SZLAK KAJAKOWY BUG KRZNA

Tablica szlaku kajakowego Bug - Krzna

Medal MTP logoblgd logo

Jeśli szukacie szczegółowych informacji dotyczących szlaku kajakowego Bug – Krzna to idealnie trafiliście, ponieważ współtworzyliśmy ten szlak wspólnie z BLGD oraz partnerami z projektu Boot2Lubelskie. Jesteśmy do tej pory JEDYNYM organizatorem spływów po wszystkich odcinkach rzeki Krzny i Bugu. Podczas opracowywania szlaku wskazywaliśmy miejsca usytuowania tablic, tworzyliśmy treści oraz udostępnialiśmy zdjęcia, które na tych tablicach się znajdują. W ramach projektu odbyliśmy liczne wizyty studyjne do Belgii, gdzie podglądaliśmy naszych partnerów w jaki sposób oni wyznaczają swoje szlaki turystyczne, następnie współorganizowaliśmy międzynarodową konferencję w Kodniu oraz współorganizowaliśmy oficjalne, huczne otwarcie szlaku w Sławatyczach. W 2011 roku szlak zdobył prestiżowe I miejsce w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce. Wspólnie z BLGD byliśmy wtedy w Poznaniu i świętowaliśmy wygraną. O tym wydarzeniu przeczytać możecie na naszej stronie.
Zapraszamy na spływy kajakowe po Krznie i Bugu zarówno na spływy jednodniowe jak i wielodniowe przygody w kajaku. Szlak Bug Krzna w powiecie bialskim W CAŁOŚCI poznacie tylko z naszą wypożyczalnią kajaków ze Sławatycz. Zapraszamy do kontaktu.
Miejsce startu spływów kajakowych nad Bugiem. Sławatycze - rozpoczęcie szlaku Bug Krzna

Miejsce startu spływów kajakowych nad Bugiem. Sławatycze – rozpoczęcie szlaku Bug Krzna

Szlak kajakowy Bug – Krzna obejmuje 150-kilometrowy odcinek rzek w powiecie bialskim,  oznakowany został w ramach polsko – flandryjskiego projektu Boot2Lubelskie. Wyznaczony został w oparciu o najatrakcyjniejsze walory przyrodnicze i kulturowe północnej Lubelszczyzny a oficjalna inauguracja  odbyła się 24 czerwca 2011 w Sławatyczach.
Szlak kajakowy Bug-Krzna

Szlak kajakowy Bug-Krzna

Może być wykorzystywany do organizacji spływów wielodniowych bądź ofert łączonych z turystyką konną, rowerową i szeroko rozumianą edukacją kulturową. W przypadku wizyt krótkookresowych rekomendowane są 2 najważniejsze trasy:
  • Spływ Bugiem – odcinek wielokulturowy: Sławatycze – JabłecznaKodeń
  • Spływ Krzną – odcinek zapomniane rzemiosła: Porosiuki – Biała Podlaska – Malowa Góra – Neple
Spływ Bugiem (jednodniowy) umożliwia podziwianie nieujarzmionej nadbużańskiej przyrody oraz zwiedzanie najważniejszych sanktuariów kultur żyjących od wieków na tych terenach. Odwiedzić warto cerkiew prawosławną i kościół katolicki w Sławatyczach, monastyr prawosławny w Jabłecznej, sanktuarium i ogrody różane w Kodniu oraz cerkiew unicką w Kostomłotach.
Spływ Krzną (dwudniowy) oprócz podziwiania walorów przyrodniczych, oferuje możliwość poznania większości ginących zawodów i dawnych rzemiosł występujących na tych terenach. Produkt pod tym kątem opiera się na możliwości udziału w warsztatach i zajęciach w pracowniach ginących zawodów usytuowanych wokół Białej Podlaskiej (Hrud, Woroniec, Sitnik) oraz udziale w warsztatach artystycznych w Galerii Wiejskiej – Husinka lub ECKiW w Roskoszy

Szlak oznakowany jest widocznymi z wody i z lądu tablicami.

Oficjalnego otwarcia szlaku dokonali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Prowincji Flandrii Zachodniej, Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania i lokalnych władz. W uroczystościach udział wzięli również: Konsul Republiki Białorusi w Polsce, Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego, Dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, przedstawiciele Straży Granicznej ze Sławatycz, goście z Belgii oraz burmistrzowie i wójtowie nadbużańskich gmin. Inauguracja rozpoczęła się od występu 2 zespołów wokalnych prezentujących pieśni wielokulturowego pogranicza. Następnie uczestnicy imprezy przeszli nad Bug, gdzie w atmosferze pikniku, dokonano uroczystego odsłonięcia pierwszej tablicy wyznaczającej szlak kajakowy. Akcentem wielokulturowym było ekumeniczne błogosławieństwo, udzielone kajakarzom przez duchownych katolickich i prawosławnych, a także wieczorne koncerty uświetniające kiermasz regionalny w Lisznej, w wykonaniu Wannes Capelle z Flandrii Zachodniej i pochodzącego z Rosji – Borysa Somerschafa.
Po części oficjalnej wszyscy zainteresowani mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowym spływie kajakowym lub podróży specjalnym katamaranem. Spływy realizowane były na odcinku SławatyczeJabłeczna – Szostaki – Kodeń przez cały czerwcowy weekend.
Szlak kajakowy Bug - Krzna
Projekt Boot2Lubelskie 
Inauguracja szlaku kajakowego była zwieńczeniem projektu „Boot2Lubelskie” realizowanego od 1 stycznia 2010 przez: Samorząd Województwa Lubelskiego, Prowincję Flandrii Zachodniej, Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną, Bialskopodlaską Lokalną Grupę Działania, Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Brukseli, Stowarzyszenie „De Boot” oraz Stowarzyszenie Europejskie Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej „Dom Europy”. Celem projektu było stymulowanie rozwoju turystyki na terenach nadbużańskich, a także międzynarodowa wymiana doświadczeń i wiedzy w zakresie sposobów organizacji usług turystycznych na terenach wiejskich.

 

Ze spływami związana jest nasza oferta, którą adresujemy do grup zorganizowanych lub turystów indywidualnych współtworzących grupę. Obejmuje transport, obiad na plaży, ubezpieczenie, opiekę instruktora kajakarstwa i ratownika, możliwość zwiedzania obiektów kulturowych, prezentacje i degustacje produktów regionalnych, uczestnictwo w warsztatach rękodzielniczych i inne. Oferta jest elastyczna i może być dostosowywana do oczekiwań grup.

Wręczenie nagród i certyfikatów POT w Poznaniu 2011r.

 

Podmiot zarządzający:

ul. Sapieżyńska 2/15, 21-500 Biała Podlaska
Tel. 83 343 39 97

 

Szlak kajakowy Bug Krzna – slajdy przygotowane przez LROT do konkursu POT