Idealny pomysł na weekend w kajaku!
Gdzie wyjechać na weekend? To częste pytanie, które towarzyszy zaganianym mieszkańcom dużych miast. W poprzednim wpisie zainspirowaliśmy wielu turystów pomysłem przygody w kajaku na trasie z Różanki do Kodnia. Teraz proponujemy rozważyć przyjazd nad rzekę Krznę do Nowosiółek, gdzie rozpoczniemy kolejny ciekawy weekend w kajaku po nadbużańskim Podlasiu.
Trasa biegnie po najpiękniejszym fragmencie Krzny oraz początkowym odcinku szlaku kajakowego Podlaski Przełom Bugu. Teraz już wiecie gdzie wybrać się w podróż za miasto by aktywnie spędzić weekend nad rzeką, oderwać się od codziennych obowiązków – po prostu wypocząć. Zapraszamy do kontaktu w celu rezerwacji kajaków. Trasa częściowo pokrywa się z miejscami, które wymienione były w konkursie na Najlepszą Europejską Turystyczną Destynację EDEN 2017.
POMYSŁ NR 2
Spływ Krzną i Bugiem na trasie Nowosiółki – Malowa Góra – Neple – Krzyczew – Pratulin
czas trwania: 2 dni
stopień trudności: łatwy
długość trasy: 25,4km
Aktywny weekend w kajaku – dzień pierwszy
Nowosiółki – to miejscowość nad rzeką Krzną to miejsce, w którym się spotykamy i omawiamy przebieg trasy. Dopełniamy formalności i przygotowujemy zamówione wcześniej kajaki do wyprawy. Przed rozpoczęciem spływu przypominamy Wam o zasadach poruszania się i przebywania na granicy, gdyż po ok. 1,5h wpływa się na graniczny odcinek rzeki Bug.
Lubelskie w kajaku na weekend!
Dzień pierwszy kończymy w Krzyczewie przy betonowej pochylni wykorzystywanej przez Straż Graniczną do wodowania motorówek (ok. 600m za drewnianym kościołem). Czas wolny poświęcić możemy na przygotowanie biwaku, ciepłego posiłku lub odpoczynek. Jak podoba się Wam Nadbużańskie Podlasie na weekend?
Poniżej wrażenia ze spływu Krzną opowiada po hiszpańsku uczestniczka wymiany studentów w ramach programu Erasmus+.
Aktywny weekend na Nadbużańskim Podlasiu!
W Krzyczewie (w odległości ok. 200m od rzeki ) znajduje się agroturystka „Bużny Szlak”, w której istnieje możliwość wynajęcia miejsc noclegowych. Jest to dobra opcja w przypadku załamania pogody lub spędzenia nocy niekoniecznie w survivalowych warunkach polowych. Kajaki znad rzeki można przewieźć na wózku.
Spływ do Krzyczewa, gdzie planowany jest Wasz nocleg nad rzeką trwać będzie ok 2h. Do pokonania będzie ok. 10km. Wyznaczone jest tam miejsce na ognisko i spokojnie można sobie przygotować posiłek. Tradycyjnie najszybciej można upiec kiełbasę ale przy odrobinie kulinarnej fantazji można przygotować sobie coś bardziej wyszukanego. Zachęcamy do polubienia kanału Almazan Kitchen na YT, który może zainspirować Was różnymi ciekawymi przepisami.
Miłośnicy przyrody powinni być bardzo zadowoleni z możliwości nocowania nad rzeką słuchając nocnego rechotu żab, cykania świerszczy lub porannego śpiewu ptaków.
Weekend w kajaku – dzień drugi.
Aktualizacja 10.04.2024 – na granicznym z Białorusią Bugu brzeg jest zabezpieczony drutem kolczastym dlatego nie rekomendujemy już tej trasy do spływów ze względów bezpieczeństwa.
Przed wyruszeniem drugiego dnia z miejsca nocowania należy zgłosić ten fakt placówce SG w
Bohukałach. W zależności od nurtu, warunków pogodowych i kondycji uczestników kajakiem do Pratulina płyniemy 2-3 godziny nieprzerwanie po granicy z Białorusią. W Pratulinie wyciąganie kajaków może być łatwe lub trudne – zależy to od poziomu wody w danym okresie. Po spływie można zwiedzić Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich oraz posilić się w nowo wybudowanym domu pielgrzyma.
Po skończonym kajakowaniu zabieramy Was do miejsca, w którym stoją Wasze samochody.
Aktywny weekend w kajaku dobiega końca. W zależności od Waszych oczekiwań można dodać kolejny 3 dzień spływu i zakończyć całą wyprawę w Gnojnie lub tak zmodyfikować spływ by zacząć w Malowej Górze, a skończyć w Gnojnie i zrobić dwa długie odcinki. Prosimy o kontakt w celu doprecyzowania szczegółów.
KOSZT UCZESTNICTWA W SPŁYWIE WEEKENDOWYM:
- turyści indywidualni – 200zł (50 Euro) osoba
- grupy zorganizowane, klasy szkolne – wycena indywidualna
OPŁATA ZAWIERA:
- kajak dwuosobowy polietylenowy
- wiosła
- kamizelki asekuracyjne
- transport kajaków
- transfery uczestników na miejsce rozpoczęcia spływu
- transfery uczestników po zakończeniu spływu
- transport bagaży
- zgłoszenie spływu do odpowiednich placówek Straży Granicznej
- drewno na ognisko
- akcesoria kuchni polowej (trójnóg, ruszt, szpikulce, patelnia, garnek, kociołek itp)
- dozorowane miejsce na samochód
SPŁYW WEEKENDOWY NAD BUGIEM – PRZYGODA SMAKUJE TU NAJLEPIEJ!
Wszystkim, którzy chcieliby poczuć smak przygody zapraszamy do przeczytania ciekawego artykułu znanych blogerów LOVE KROWE, którym pomagaliśmy przy organizacji ich wyprawy kajakowej na trasie z innym pomysłem na aktywny weekend.
UWAGA: Jeśli planujecie przyjechać do nas pociągiem to istnieje możliwość odebrania Was ze stacji kolejowej w Terespolu.