21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

Stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim

Spływ kajakowy do Serpelic. Kajakiem do Serpelic

Stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim – istnieje od 1817 roku i jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce – jest również jedną z najpiękniejszych. Wbrew nazwie nie znajduje się ona w samym Janowie, lecz w odległej o 2 km miejscowości Wygoda. Położona jest w otoczeniu malowniczej, dzikiej nadbużańskiej przyrody, która jest „końskim rajem”. W stadninie hoduje się głównie słynne konie czystej krwi arabskiej oraz mniej znane w świecie, ale równie znakomite konie angloarabskie.

Do dużych atrakcji tego miejsca można zaliczyć znajdujący się w starym parku zabytkowy XIX-wieczny zespół stajni. Najstarsze z nich: „Zegarowa” z 1848 r. oraz „Czołowa” z 1841 r. zaprojektowane  zostały przez słynnego architekta Henryka Marconiego.

 

Za datę założenia stadniny uznaje się 18 grudnia 1817 roku – dzień, w którym do Janowa dotarło stado prowadzone przez Jana Ritza, realizującego misję zorganizowania na ziemiach polskich stadniny państwowej. Wiele innych ciekawych faktów można przeczytać na stronie Świata Koni.

Stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim

Pride of Poland

Co roku w sierpniu w stadninie odbywa się słynna aukcja Pride of Poland. Aukcja oraz poprzedzający ją Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi to główne wydarzenia Dni Konia Arabskiego.


W imieniu organizatorów ZAPRASZAMY.

 

Planujesz przyjechać na kilka dni w okolicach Janowa Podlaskiego i spędzić niezapomniane chwile na łonie przyrody?

Poza niewątpliwą atrakcją jaką są Dni Konia Arabskiego proponujemy zorganizowany spływ Bugiem na dwóch odcinkach do wyboru:

I trasa krótsza: Gnojno – Serpelice ok. 2h
II trasa dłuższa: Pratulin – Janów Podlaski ok.4h (ewentualnie koniec w Gnojnie)

Pierwsza trasa dobrze wpisuje się jako przerywnik podczas szkolenia lub konferencji często organizowanych w  Janowie Podlaskim i okolicy.

Spływ kajakowy do Serpelic z Gnojna. Kajaki Serpelice. Kajaki Janów Podlaski

Miejsce startu spływu kajakowego do Serpelic – w oddali widać przeprawę promową Gnojno – Niemirów

Spływ kajakowy do Serpelic, który dla Państwa zorganizujemy po malowniczej rzece Bug prowadzi przez Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”.
Jest to  niespotykane miejsce z dużymi kompleksami leśnymi, w tym szczególnie cennymi łęgami wierzbowo – topolowymi. Niskie brzegi rzeki oraz obrzeża starorzeczy tworzą środowisko bytowania licznej grupy zwierząt: czapli siwej, bobra, bociana czarnego oraz puchacza.

Przykładowy film z rozpoczęcia spływu kajakowego w Gnojnie.

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do kontaktu. Poza okolicami Janowa Podlaskiego, Gnojna czy Serpelic (Podlaskiego Przełomu Bugu) działamy także na szlaku Poleskiej Doliny Bugu, szlaku kajakowego Bug-Krzna. Na całym tym wielokulturowym odcinku granicznego Bugu organizujemy spływy kajakowe. Jeśli nie zbierze się odpowiednia grupa na wybranej przez Państwa trasie zaproponujemy inną lokalizację, gdzie będzie można przyłączyć się do innych kajakarzy.

Rekomendowane noclegi w okolicy Janowa Podlaskiego, które z nami współpracują.