21-500 Biała Podlaska, POLAND kajakowaprzygoda@gmail.com +48606972793

Mobilna wypożyczalnia kajaków – Bug, Krzna, Zielawa

Szlak kajakowy Wielokulturowy nurt Bugu czyli co warto zobaczyć na spływie?

kajakiem po Bugu - Wielokulturowy nurt Bugu

Co można zwiedzić w czasie spływu rzeką Bug?

Przemierzanie tych terenów wzdłuż jednej z najbardziej dziewiczych Polskich rzek może okazać się niezwykłą przygodą. Niczym słynny XIX wieczny Polski etnograf, historyk i archeolog Zygmunt Gloger, który podróżował nurtem rzeki opisując pobliskie wioski i zwyczaje miejscowej ludności.

WŁODAWA

Przygodę na szlaku kajakowym Wielokulturowego Nurtu Bugu rozpoczniemy we Włodawie, w miejscowości znanej z corocznego Festiwalu Trzech Kultur. To jedno z ważniejszych miast Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego jest idealną bazą wypadową do aktywnego spędzania czasu nad Jeziorem Białym w Okunince lub wędrówkach po ścieżkach Poleskiego Parku Narodowego. Odwiedzenie wszystkich kluczowych włodawskich miejsc nie powinno zająć więcej jak godzinę.Tereny nadbużańskie zamieszkiwali ludzie różnych wyznań, religii i kultur co widać do dzisiaj na każdym kroku.

Włodawa – co zwiedzić?

 • Barokowy Kościół św. Ludwika z klasztorem Paulinów,
 • prawosławna (pierwotnie unicka) cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny,
 • Muzeum – Zespół Synagogalny
 • Czworobok  – budynek z wewnętrznym dziedzińcem, który służył ludności żydowskiej do celów targowych

We Włodawie spływ rozpoczynamy koło miejsca pomiaru poziomu wody w Bugu. Następny przystanek na zwiedzanie zrobimy w Różance. Kajakiem do Różanki płynie się ok 2h

RÓŻANKA

Odcinek Włodawa – Różanka – czas płynięcia ok. 2h –

 

Różanka – co zwiedzić?

 • ruiny pałacu Zamoyskich
 • Neogotycki kościół fundacji Zamoyskich
 • Dom Historii i Tradycji Ludowej

 

Następny spływ na naszym szlaku kajakowym jest trochę dłuższy.

KUZAWKA

Odcinek Różanka – Kuzawka czas płynięcia ok. 5h –

Kuzawka – co zwiedzić?

 • pomnik – upamiętniający wydarzenie odpłynięcia w 1776 roku do Gdańska i później do Ameryki Tadeusza Kościuszko
 • miejscowość gminna Hanna (ok. 2km od pomnika T. Kościszko ) – zrewitalizowane centrum z drewnianym kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła

SŁAWATYCZE

Odcinek Kuzawka – Sławatycze czas płynięcia do 1h – 5km

Jest to miejscowość, w której mamy swoją siedzibę.  Jeśli wypożyczasz od nas kajaki na tę wyprawę to Twój środek lokomocji bezpiecznie stoi w miejscu dozorowanym.  Blisko miejsca, gdzie wodujemy kajaki (koło altanki), znajdują się sklepy i dwie świątynie.

Sławatycze – co zwiedzić?

 • Cerkiew Opieki Matki Bożej w Sławatyczach
 • Kościół Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach
 • Kirkut żydowski (ocalało kilka macew)

 

MOŚCICE DOLNE

Odcinek Sławatycze – Mościce Dolne czas płynięcia ok. 1.15 – 6km

Miejscowość, w której do tej pory żyją potomkowie osadników niemieckich tzw. Olędrzy. Sprowadzili się oni na te tereny w 1617 roku, kultywując swoje protestanckie zwyczaje i tradycje kulinarne. W Domaczewie (dziś miejscowość graniczna na Białorusi) istniał protestancki zbór i cmentarz. Aktualnie we wsi jest prywatne mini muzeum olęderskie, do którego zwiedzenia zachęcamy.  Prowadzi je Antoni Chorąży- do którego warto wcześniej zadzwonić. Najłatwiej dostać się do niego rowerem lub samochodem. Płynąc kajakiem i robiąc przerwę na plaży w Mościcach nie łatwo dotrzemy do tego miejsca.

JABŁECZNA

Odcinek Mościce Dolne – Jabłeczna czas płynięcia ok 1.15h – 6km

Dopływając do Jabłecznej kajakiem warto zrobić sobie przerwę na wizytę w niezwykle ważnym miejscu jakim jest męski klasztor i znajdująca się w jego obrębie cerkiew św. Onufrego ze złoconym dachem.  Położony malowniczo, poza centrum wsi, miał według legendy zostać założony w miejscu, gdzie zatrzymała się płynąca nurtem Bugu ikona św. Onufrego. No i po dziś dzień XV wieczna ikona ta jest jednym z ważniejszych skarbów tego miejsca. Powstanie klasztoru datuje się na XV wiek, z biegiem lat był przebudowywany i rozbudowywany. I tak na przykład w początkach XIX wieku wzniesiono cerkiew św. Onufrego, w której zobaczymy wcześniej wspomnianą ikonę patrona. Otoczona szczególnym kultem jest tu także kolejna ikona – Matki Bożej Jabłeczańskiej. Na terenie klasztoru znajduje się Dom Pielgrzyma (aktualnie w remoncie), a także sklepik, w którym można kupić między innymi ręcznie robione świece.

Jabłeczna – co zwiedzić?

 • Monaster św. Onufrego – stauropigialny męski klasztor prawosławny w Jabłecznej
 • na stronie białoruskiej widać zielony pomnik radzieckiego snajpera Nowika