Co można zwiedzić w czasie spływu rzeką Bug?
Przemierzanie tych terenów wzdłuż jednej z najbardziej dziewiczych Polskich rzek może okazać się niezwykłą przygodą. Niczym słynny XIX wieczny Polski etnograf, historyk i archeolog Zygmunt Gloger, który podróżował nurtem rzeki opisując pobliskie wioski i zwyczaje miejscowej ludności.
WŁODAWA
Przygodę na szlaku kajakowym Wielokulturowego Nurtu Bugu rozpoczniemy we Włodawie, w miejscowości znanej z corocznego Festiwalu Trzech Kultur. To jedno z ważniejszych miast Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego jest idealną bazą wypadową do aktywnego spędzania czasu nad Jeziorem Białym w Okunince lub wędrówkach po ścieżkach Poleskiego Parku Narodowego. Odwiedzenie wszystkich kluczowych włodawskich miejsc nie powinno zająć więcej jak godzinę.Tereny nadbużańskie zamieszkiwali ludzie różnych wyznań, religii i kultur co widać do dzisiaj na każdym kroku.
Włodawa – co zwiedzić?
- Barokowy Kościół św. Ludwika z klasztorem Paulinów,
- prawosławna (pierwotnie unicka) cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny,
- Muzeum – Zespół Synagogalny
- Czworobok – budynek z wewnętrznym dziedzińcem, który służył ludności żydowskiej do celów targowych
We Włodawie spływ rozpoczynamy koło miejsca pomiaru poziomu wody w Bugu. Następny przystanek na zwiedzanie zrobimy w Różance. Kajakiem do Różanki płynie się ok 2h
RÓŻANKA
Odcinek Włodawa – Różanka – czas płynięcia ok. 2h –
Różanka – co zwiedzić?
- ruiny pałacu Zamoyskich
- Neogotycki kościół fundacji Zamoyskich
- Dom Historii i Tradycji Ludowej
Następny spływ na naszym szlaku kajakowym jest trochę dłuższy.
KUZAWKA
Odcinek Różanka – Kuzawka czas płynięcia ok. 5h –
Kuzawka – co zwiedzić?
- pomnik – upamiętniający wydarzenie odpłynięcia w 1776 roku do Gdańska i później do Ameryki Tadeusza Kościuszko
- miejscowość gminna Hanna (ok. 2km od pomnika T. Kościszko ) – zrewitalizowane centrum z drewnianym kościołem Świętych Apostołów Piotra i Pawła
SŁAWATYCZE
Odcinek Kuzawka – Sławatycze czas płynięcia do 1h – 5km
Jest to miejscowość, w której mamy swoją siedzibę. Jeśli wypożyczasz od nas kajaki na tę wyprawę to Twój środek lokomocji bezpiecznie stoi w miejscu dozorowanym. Blisko miejsca, gdzie wodujemy kajaki (koło altanki), znajdują się sklepy i dwie świątynie.
Sławatycze – co zwiedzić?
- Cerkiew Opieki Matki Bożej w Sławatyczach
- Kościół Matki Bożej Różańcowej w Sławatyczach
- Kirkut żydowski (ocalało kilka macew)
MOŚCICE DOLNE
Odcinek Sławatycze – Mościce Dolne czas płynięcia ok. 1.15 – 6km
Miejscowość, w której do tej pory żyją potomkowie osadników niemieckich tzw. Olędrzy. Sprowadzili się oni na te tereny w 1617 roku, kultywując swoje protestanckie zwyczaje i tradycje kulinarne. W Domaczewie (dziś miejscowość graniczna na Białorusi) istniał protestancki zbór i cmentarz. Aktualnie we wsi jest prywatne mini muzeum olęderskie, do którego zwiedzenia zachęcamy. Prowadzi je Antoni Chorąży- do którego warto wcześniej zadzwonić. Najłatwiej dostać się do niego rowerem lub samochodem. Płynąc kajakiem i robiąc przerwę na plaży w Mościcach nie łatwo dotrzemy do tego miejsca.
JABŁECZNA
Odcinek Mościce Dolne – Jabłeczna czas płynięcia ok 1.15h – 6km
Dopływając do Jabłecznej kajakiem warto zrobić sobie przerwę na wizytę w niezwykle ważnym miejscu jakim jest męski klasztor i znajdująca się w jego obrębie cerkiew św. Onufrego ze złoconym dachem. Położony malowniczo, poza centrum wsi, miał według legendy zostać założony w miejscu, gdzie zatrzymała się płynąca nurtem Bugu ikona św. Onufrego. No i po dziś dzień XV wieczna ikona ta jest jednym z ważniejszych skarbów tego miejsca. Powstanie klasztoru datuje się na XV wiek, z biegiem lat był przebudowywany i rozbudowywany. I tak na przykład w początkach XIX wieku wzniesiono cerkiew św. Onufrego, w której zobaczymy wcześniej wspomnianą ikonę patrona. Otoczona szczególnym kultem jest tu także kolejna ikona – Matki Bożej Jabłeczańskiej. Na terenie klasztoru znajduje się Dom Pielgrzyma (aktualnie w remoncie), a także sklepik, w którym można kupić między innymi ręcznie robione świece.
Jabłeczna – co zwiedzić?
- Monaster św. Onufrego – stauropigialny męski klasztor prawosławny w Jabłecznej
- na stronie białoruskiej widać zielony pomnik radzieckiego snajpera Nowika