Na kurs National Pool Lifeguard Qualification (NPLQ) zdecydowałem się będąc na kilkumiesięcznej emigracji w Bostonie w Wielkiej Brytanii pod koniec 2015 roku. Uprawnienia są konieczne aby ubiegać się o pracę na basenach, aquaparkach czy przy organizacji spływów kajakowych. Mimo, iż mam polskie uprawnienia ratownika WOPR i instruktora kajakarstwa to okazuje się, że na wyspach nie są one do końca honorowane. Podjąłem decyzję, że trzeba zapisać się na 40h kurs i zdać go z jak najlepszym wynikiem. Lekcje na miejscowym basenie w Bostonie prowadziła Emily Anderson, która na samym początku sprawdziła nasze umiejętności pływackie i ogólny stan zdrowia. Musieliśmy zanurkować i z najgłębszego miejsca basenu wyciągnąć manekina, przepłynąć 50m w mniej niż 1 minutę, przepłynąć 100m dwoma dowolnymi stylami (w tym na grzebiecie), płynąć pod wodą przez min. 30 sekund, wyjść z basenu bez niczyjej pomocy, nie używając schodków ani drabinek.
Na kursie spotykaliśmy się codziennie po 8 godzin. Myślałem, że będę najstarszym uczestnikiem kursu ale okazało się, że był z nami emeryt Barry Bennett, który finalnie sprawnością, wiedzą i doświadczeniem bił większość uczestników na głowę.
8 edycja kursu NPLQ była przygotowana przez Royal Life Saving Society UK na potrzeby rynku obiektów basenowych.
Książka (po angielsku) z materiałami dydaktycznymi zawierała 217 stron i podzielona była na następujące sekcje:
Sekcja 1 – Ratownictwo, baseny, nadzór
- Element 1: Przepisy prawne w ratownictwie wodnym
- Element 2: Baseny, zagrożenia i sposoby kontrolowania
- Element 3: Techniki obserwacji na basenie
Sekcja 2 – Zapobieganie, ratowanie, harmongramy (plany) akcji ratunkowej
- Element 1: Zapobieganie, plany ratunkowe i udzielanie pierwszej pomocy
- Element 2: Ratowanie poszkodowanego z podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa
- Element 3: Harmonogram akcji ratunkowej
Sekcja 3 – Resuscytacja, AED, pierwsza pomoc
- Element 1: Sztuczne oddychanie – resuscytacja (CPR) – cardiopulmonary resuscitation
- Element 2: Używanie defibrylatora – (AED) – Automated External Defibrillation
- Element 3: Pierwsza pomoc
Kurs był bardzo intensywny, od uczestników wymagano 100% obecności. Duży nacisk podczas ćwiczeń praktycznych kładziono na pracę zespołową. Po koniec kursu, na sprawdzianach aż miło było popatrzeć jak wszyscy ze sobą idealnie współpracują. Kilku godzinne egzaminy podzielone były na część praktyczną i teoretyczną. Na praktyczną część składały się zadania do wykonania indywidualne (np. nurkowanie, pływanie na czas z bojką holowniczą – torpedo buoy), w parach (np. holowanie na czas – różne warianty), zespołowe (np. holowanie i udzielanie pomocy osoby z podejrzeniem złamania kręgosłupa, zespołowe udzielanie pomocy w różnych przypadkach). Na teoretyczną część składały się zadania opisowe np. egzaminator zadawał pytania ( w sumie ok. 30), na które trzeba było poprawnie odpowiedzieć lub zademonstrować i zastosować poprawne rozwiązanie np. w przypadku udzielania pierwszej pomocy, czy robienia opatrunków różnych części ciała.
Egzaminy z pozytywnym wynikiem w pierwszym podejściu ukończyło 60% uczestników, w tym jedyny obcokrajowiec czyli ja 🙂 (uplasowałem się na drugiej pozycji w egzaminach praktycznych)
Gdybym chciał otrzymać uprawnienia międzynarodowe to brytyjskie RLSS UK National Pool Lifeguard Qualification jest odpowiednikiem ILS Pool Lifeguard. Idąc dalej tym tropem. Gdybym otrzymał już uprawnienia międzynarodowe to mógłbym wymienić je na polski odpowiednik Ratownika Wodnego Pływalni.
Przydatne strony:
- http://rlsscourses.org.uk – informacje o kursach na ratownika
- www.rlss.org.uk – strona o ratownictwie wodnym w UK
- http://www.ilsf.org – strona poświęcona ratowniczym uprawnieniom międzynarodowym