21-515 Sławatycze, Polska info@kajakowaprzygoda.pl +48606972793

Spływy Bugiem granicznym. Wypożyczalnia kajaków Sławatycze.

Kajakiem po Bugu – informator dla kajakarzy

Kajakiem po Bugu - przewodnik dla kajakarzy
Kajakiem po Bugu

Okładka przewodnika turystycznego „Kajakiem po Bugu”

Pod koniec 2011 roku ukazał się długo oczekiwany przez kajakarzy pływających po Bugu informator – przewodnik. Autorem publikacji jest nasz kolega Józek Tworek, który w szczegółowy sposób opisuje wszystkie istotne kwestie przebywania i poruszania się w strefie granicznej rzeki Bug.

Pod koniec roku 2014 ukazać się ma kolejne poprawione wydanie  oraz wersja angielska.

Z tym przewodnikiem pływanie kajakiem po Bugu będzie o wiele ciekawsze i bezpieczniejsze.

Odkrywanie „egzotycznego” wschodu Polski staje się udziałem coraz większej liczby pasjonatów kajaków i miłośników obcowania ze specyficzną atmosferą nadbużańskich i poleskich klimatów, kontaktem z dziewiczą przyrodą i życzliwymi ludźmi.

Przewodnik ma zarówno zachęcić do odkrywania tej niezwykłej części Polski, jak i ułatwić jej zwiedzanie oraz korzystanie z możliwości, które oferuje. Zawiera informacje niezbędne do zaplanowania pobytu na Bugu i jego dopływach, zarówno przez kluby kajakowe, doświadczone grupy towarzysko-rodzinne, jak i początkujących kajakarzy.

Bug to jedna z najpiękniejszych i najdzikszych rzek europejskich, dzisiaj niestety nieco już zapomniana. Tereny obecnego pogranicza polsko-ukraińskiego i polsko-białoruskiego to wyjątkowe bogactwo wydarzeń i miejsc związanych z dziejami państwa polskiego, a także Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji. Tutaj wiedzę o swoich dziejach mogą również czerpać w różnym zakresie Żydzi, Węgrzy, Wołosi, Tatarzy, Ormianie czy Niemcy. Z Bugiem związana jest historia Podola, Galicji, Wołynia, ziemi chełmskiej, Podlasia, Mazowsza i innych dzielnic dawnej Rzeczypospolitej. Nadbużański tygiel narodów pozostawił trwałe ślady ludzi związanych z wyznaniem katolickim, prawosławnym, unickim, protestanckim, judaizmem, islamem. Te niezwykłe miejsca będziemy mieć w zasięgu ręki po wyjściu z kajaka, odwiedzając stary, zapomniany cmentarz, podziwiając zabytki architektury, leżące na uboczu ruiny, zabytkowe parki lub przydrożne figury czy pomniki.

Przewodnik opisuje walory krajoznawcze doliny środkowego Bugu, zawiera charakterystykę rzeki Bug, opis dostępności brzegowej i jej ograniczeń oraz możliwości poruszania się na wodach granicznych. Miłośnicy kajakarstwa znajdą w nim szczegółową charakterystykę szlaku, kilometraż, opis nawigacji po rzece i lewobrzeżnych dopływach Bugu granicznego. W ostatniej części publikacji autor zamieścił niezbędne rady na temat bezpieczeństwa na spływach oraz przydatne informacje praktyczne. Przewodnik pełen jest barwnych fotografii i map poszczególnych odcinków szlaku.

„Kajakiem po Bugu”, Józef Tworek, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Program PolskaTurystyczna.pl, Lublin-Kraków 2011.

Wydawnictwo jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego i Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.